www.tousenskazahrada.cz
 
 

Shetlandské ovce

Ovečky v sadu

V Toušeňské zahradě našly svůj domov začátkem listopadu 2012 shetlandské ovce. Jde o unikátní druh, který jsme pořídili od prvních pěstitelů tohoto odolného a nenáročného vikingského plemene na našem území, manželů Kraťukových. Chov jsme založili s minimálním potřebným množstvím, tj. se dvěma ovcemi a jedním beranem.


Ovečky v sadu

Shetlandské ovce

Shetlandské plemeno ovcí je klasifikováno jako původní plemeno. Shetlandské ovce jsou malé, útle-stavěné ovce, které patří do severní „krátko-ocasé“ skupiny. Jsou přizpůsobeny topografickým a klimatickým podmínkám Shetlandských ostrovů po více než tisíc let. Jsou velmi odolné a mají schopnost prospívat i při nízké úrovni výživy. Jsou plodné s plodností kolem 160%. Jsou značné rozdíly ve výšce a hmotnosti ovcí dle podmínek výživy. Například ovce na kopcích Shetlandských ostrovů, přezimované venku od jehňat, mají živou hmotnost kolem 22 kg, naproti tomu ovce z farmy v jižní Anglii mají v průměru 45kg. Beran v nejlepší kondici může vážit i 65 kg.

Berani mohou být s rohama ale i bez rohů. Ovce jsou normálně bezrohé, ale občas se můžou vyvinout i krátké rohy otočené dozadu. Rohy berana mohou být v průřezu kulaté nebo hranaté, s příčnými vráskami. Rostou nad hlavou v otevřené spirále se špičkami směrem ven. Jsou posazené na základně dobře od sebe, v ideálním případě 2,5 – 5 cm. Beran s těžkými hranatými rohy může mít i užší základnu. Byli zaznamenáni a vyfotografováni i čtyř-rozí berani, avšak jsou vzácní. Ocas má pouze 13 obratlů, je mnohem kratší než u komerčních plemen, které mají 26 obratlů.

Nejdůležitějším znakem tohoto plemene je jeho vlna, která je nejjemnější ze všech původních plemen a má úžasnou paletu barev a vzorů. Existuje 11 hlavních barev a 30 uznávaných vzorů zbarvení (kreseb). Vlna má tendenci na jaře pelichat. V tomto období může být vlna někdy vytrhávaná rukou. Vlna z jednoho zvířete váží kolem 0,9 – 1,4 kg.

Jako čisté plemeno mají vysoce kvalitní libové maso s vynikající chutí a jemnou texturou.
Toušeňská zahrada s.r.o
Za Školou 10
250 89 Lázně Toušeň
IČ: 24295175

Ing. Karel Herrmann

tel.: +420 602 312 337

Mgr. Jan Linka
tel.: +420 725 508 351

e-mail: zc.adarhazaksnesuot@ofni
Toušeňská zahrada | Včelí produkty | Moštárna | Shetlandské ovce | Nabídka produktů včel a ovcí | Fotogalerie | Kontakt | Užitečné odkazy


Vytvořil DYNAMIC software